Förundersökning mot Studsvik läggs ner
Det blir inget åtal mot Studsvik för att de inte rapporterade ett radioaktivt utsläpp för snart två år sedan. Christer Pettersson, miljöåklagare i Nyköping, har lagt ner förundersökningen.
Det var i september 2004 som Försvarets forskningsanstalt upptäckte utsläpp av det radioaktiva ämnet iridium 192 och kunde spåra läckan till Studsvik.
Ämnet hade läckt ut från ett laboratorium som på grund av byggnadsarbeten saknade det undertryck som ska förhindra läckage. Personalen på Studsvik hade upptäckt förhöjda värden på sig själva, men tyckte inte att händelsen var tillräckligt allvarlig för att rapportera till Statens strålskyddsinstitut direkt.
Statens strålskyddsinstitut tyckte dock att Studsvik borde ha rapporterat utsläppet och anmälde företaget. Efter knappt ett år av förundersökningen väljer nu åklagaren att gå på Studsviks linje. Värdena som läckte ut låg långt under de gränsvärden som finns för radioaktivt avfall och därför tycker Christer Pettersson att Studsvik inte gjorde något fel när de inte rapporterade utsläppet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!