Fritidshusen blir allt dyrare

Sommaren närmar sig och hos många vaknar drömmen om ett eget smultronställe. Efterfrågan på fritidshus i sydöstra Sörmland bara ökar. Trots ruskigt regnväder kom över 100 personer till söndagens visning av ett fritidshus i torpmiljö utanför Jönåker i Nyköping.

Övrigt2003-04-27 21:27
Det är ett kvitto på hur marknaden ser ut. När det är många som kommer en sådan här dag så är ju efterfrågan stor, säger Joel Frändberg, mäklare på Svensk Fastighetsförmedling i Nyköping, medan spekulant efter spekulant troppar in i den lilla hallen.
Joel Frändberg märker under sina visningar att intresset för fritidshus och annan fast egendom fortsätter att öka.
Folk gör en investering som de dessutom har glädje av.

När efterfrågan är stor stiger också priserna.
Ett fritidshus i Nyköping kostade år 2002 i genomsnitt 653 000 kronor, visar statistik från SCB. Siffran för Trosa är den dubbla.
Priserna har stigit rejält jämfört med 2001, och även om säsongen för fritidshus inte riktigt har kommit igång ännu så tyder statistik från Mäklarsamfundet på kraftigt höjda priser även i år.

Redan innan de sista spekulanterna har stigit innanför dörren till torpet har Joel Frändberg ett tiotal namn på personer som anmäler sitt vidare intresse för fastigheten. De flesta telefonnumren går till Nyköping med omnejd, men Joel Frändberg berättar att det fritidshus han visade på förmiddagen nästan bara lockade stockholmare.
Ungefär hälften av dem som tittar på fritidshus i Nyköping kommer från trakten.
Resten kommer utifrån, och då framför allt från Stockholm.
Är utbudet tillräckligt stort för att möta efterfrågan?
Nej, tydligen inte, säger Joel Frändberg och ler.

Men jag tycker ändå att folk tar sig tid att kolla ordentligt. De köper inte i panik, bara för köpandets skull. De köper med omdöme.
En trend som det talas mycket om är att allt fler svenskar köper fritidshus som de planerar att bo i året runt.
Joel Frändberg håller med om att det kan vara så, och då handlar det framför allt om unga familjer som vill bo på landet.

Äldre köpare vill oftast ha ett rent sommarnöje, även om de kanske vill ha möjligheten att bosätta sig permanent i fritidshuset längre fram.
Men att året-runt-spekulanterna skulle höja priserna på fritidshus vill Joel Frändberg inte riktigt hålla med om. Det skulle i sådant fall vara i vissa, särskilt attraktiva områden, säger han.
Anna Falk
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!