Genomskinliga landskap med pensel och gummiskrapa

På Fredrik Sundqvists målningar finns inga tjocka lager av oljefärg. Tunt, tunt arbetar han med svala nyanser av blått och grönt. Resultatet blir de nästan genomskinliga landskap som nu visas på Pelles Lusthus i Nyköping.

Övrigt2004-01-09 18:09
Träden och sjöarna i Fredrik Sundqvists målningar låter sig ibland bara anas, men oftast finns de ändå där. Som de gröna lodräta trädstammarna i målningen Tidigt minne eller farkosten som sakta rör sig över stilla vatten i Gul färd.
I andra bilder är landskapen högst konkreta. En svensk insjö utanför ett fönster, med en kaffekopp i förgrunden.
När jag börjar måla har jag oftast bara en diffus idé om färgerna eller stämmningen i bilden. Jag vill inte vara fastlåst vid något som styr mig under arbetet. Men det blir ofta landskap av någon sort, berättar Fredrik Sundqvist.
Han arbetar med pensel och gummiskrapa tunt och transparent.
Gummiskrapan ger jäkligt läckra effekter. Man kan flytta färgerna över duken istället för att blanda dem med pensel. Och man kan använda skrapan för att få fram något som känns som ett enda stort och tunt penseldrag.

Färgerna och ljuset intresserar Fredrik Sundqvist mycket mer än strukturen. Ofta befinner han sig i den grå-blå-gröna färgskala som dominerar i Pelles Lusthus.
Man skaffar sig ju en egen palett med åren, men så fort jag känner att jag håller på att fastna i ett manér försöker jag bryta och göra något annat. Jag vill helst överraska mig själv och befinna mig någonstans i gränslandet mellan kan och kan inte. Om man känner att man behärskar något blir det lätt tråkigt.

Fredrik Sundqvist är uppvuxen i Örnsköldsvik, har gått Gerlesborgs konstskola i Stockholm och bott i Göteborg innan han hamnade i Mölnbo utanför Gnesta där han nu levt i fjorton år.
Utställningen på Pelles Lusthus är hans första i Nyköping om man inte räknar med en Sörmlandssalong för några år sedan.
De är svårt att komma in på gallerierna. De har ofta sin stab av konstnärer. Men det är väldigt kul att ställa ut här i Lusthuset. Det är en fin utställningslokal.
Att måleriet fått ett uppsving på senare tid har Fredrik Sundqvist tydligt känt av.

Det är många duktiga målare som dykt upp de senaste åren. Själv har jag känt mig som en dinosaurie ibland när jag stått där och målat på mina bilder, men samtidigt tycker jag att det är så spännande att se vad som händer med mitt måleri. Man hittar ju ett eget språk som man kämpar för att utveckla.

Fotnot: Utställningen i Pelles Lusthus har vernissage i dag, lördag, och pågår till 27 januari.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!