Åtalet gäller sex fall av bedrägeri och ett bedrägeriförsök. Och brotten som Gnestabon har begått, enligt åklagaren, är snarlika.
Mannen, som är i 25-årsåldern, har lagt ut annonser på köp- och säljsidan Blocket. Det rör sig om både mobiltelefoner och Playstation-konsoler. Varor som han först har fått betalt för, men sedan inte levererat till köparen.
Totalt rör det sig om närmare 15 000 kronor som mannen har lurat till sig, enligt åtalet som också innefattar ett fall av bedrägeriförsök då mannen ska ha försökt sälja en båttrailer som tillhör en annan person, via Facebook.
Mannen har erkänt två fall av bedrägeri, men nekar till övriga brott.
Gnestabon åtalas vidare för två fall av stöld, även det brott som han nekar till. Det rör sig om stöld av en båttrailer samt en släpvagn. Vagnen, som beräknas vara värd 67 000 kronor, ska mannen senare ha lagt ut till försäljning på Blocket.
Den tionde och sista åtalspunkten gäller trolöshet mot huvudman. 25-åringen ska ha utnyttjat en tidigare arbetsgivare genom att föra över 4 000 kronor till sitt bankkonto, pengar som egentligen tillhörde företaget han var anställd av.
Även det brottet nekar mannen till.