Gyllene tider till Oxelösund i sommar
Världens största band i hela sommarsverige kommer till Oxelösund i augusti. Tjat och gnat fick Gyllene Tider att sent omsider lägga till Jogersö på sin spellista.
Att han skulle få den föga avundsvärda titeln på Ema-Telstar, bolaget som sköter Gyllene Tiders sommarcirkus, beror på att han tjatat på Ema sedan i november förra året. Martin Ohlsson tycker att Jogersö är ett alldeles för bra ställe för Halmstadspojkarna att missa på 25-årsturnén.
Jag har fått kalla handen hela tiden. Oxelösund är inte den största orten i landet, dessutom kommer Gyllene Tider både till Eskilstuna och Norrköping, men jag har inte gett mig, säger han.
I fredags kom det muntliga beskedet att bandet kan tänka sig ett Jogersögig.
Redan har över 225 000 biljetter sålts till gruppens sommarspelningar i Sverige. Att få ett band att komma till Oxelösund i ett läge när turnén redan är en supersuccé var inte det lättaste.
Det har varit tight. Per Gessle är affärsman och vill ha bra betalt, säger Martin Ohlsson.
Hur mycket det kostar att få Gyllene Tider till Jogersö vill han dock inte tala om. Men billigt är det inte. Att Gyllene Tider i sommar är ute med den största turnen i landet märks redan. På torsdag kommer turnéledaren för sällskapet till Martin Ohlsson i Oxelösund för att kolla spelplatsen och ta reda på annat som behövs inför konserten i augusti.
Att i princip varenda spelning redan sålt slut beror enligt Martin Ohlsson mycket på Gyllene Tiders folklighet.
Det är trallvänlig, happy, musik med mycket orgel och enkla gitarriff. Texterna är på svenska och handlar ofta om den underbara svenska sommaren.
För Martin Ohlsson är det viktigt att få stora band att komma till Jogersö.
Det är viktigt för kommunen och konsertplatsen. Vi vill göra Jogersö till en traditionell skärgårdsspelning.
På fredag släpps de 14 000 biljetterna. De går endast att köpa via Ticnet. Att sitta hemma och grilla och sedan ta sig ut till Jogersö och chansa på att få tag i en biljett är inget Martin Ohlsson tror på.
Folk reser långt för att se Gyllene Tider, så till Oxelösund- och Nyköpingsborna vill jag säga, skynda er.
För att skapa ännu mer intresse för jubileumsturnén släppte Gyllene Tider samlingsplattan GT25 i mars. I juni kommer den nya plattan kallad, Finn fem fel, med ett par nya låtar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!