Halva priset för tjejer ett lagbrott
Kvinnor betalar halva priset, män betalar fullpris. På krogen O´Learys i Nyköping är det billigare för kvinnor trots att detta är förbjudet i lag. Krögaren Kalle Merhi vet att lagen finns men chansar på att ingen anmäler.
För tre veckor sedan började Kalle Merhi med tjejkväll på torsdagar. Det betyder att tjejer och killar betalar olika priser för samma saker i baren eller från menyn. Kvällarna infördes trots att det sedan 2005 finns en lag som ska motverka diskriminering som har med kön att göra.
Vi är medvetna om lagen, att man inte får ha olika åldrar för killar och tjejer exempelvis, men vi tycker inte att vi diskriminerar killar med de här tjejkvällarna, säger Kalle Merhi.
Caroline Wieslander Blucher, jurist på Jämo, tror däremot att kvällarna kan göra det.
Finns det en killkväll med samma förutsättningar? Om inte så är det ett missgynnande av män eftersom kvinnor får förmåner som har med kön att göra.
Kalle Merhi ser kvällarna som en temakväll där syftet är att locka kvinnor till sportkrogen som annars är en rätt manlig arena.
98 procent av dem som kommer hit och tittar på sport är killar i grupp. Killar har den traditionen med fotboll och trav på lördagar och det är inte ovanligt att det kommer 18-19 killar hit i ett gäng och tittar på sändningarna. Jag vill locka tjejer och visa att O`Learys är något för dom också.
Enligt Caroline Wieslander Blucher förekommer fortfarande, snart 18 månader efter lagens införande, mycket prissättning baserat på kön.
Vi får in en hel del anmälningar om detta. Det är ofta män som anmäler.
När Jämo får in en anmälan inleds en utredning som antingen leder fram till en uppgörelse mellan den drabbade och det aktuella företaget eller en uppgörelse i domstol. Företag som bryter mot lagen kan bli skadeståndsskyldiga.
Ännu har vi inte stämt någon i tingsrätten. Oftast nås en uppgörelse och då tar anmälaren tillbaks sin anmälan. Den som anmäler måste ha blivit missgynnad själv, det räcker inte med att ha sett en affisch där det står att kvinnor och män betalar olika priser exempelvis, säger Caroline Wieslander Blucher.
Enligt Kalle Merhi är hans gäster nöjda med tjejkvällarna.
Är man ett gäng här med både tjejer och killar kan vi dra av på hela notan i stället för bara för tjejerna. Om någon kille klagar hos mig får jag försöka erbjuda honom något annat. Annars tar jag risken att någon anmäler mig.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!