Hästarna tvingar oss ta time-out

Det är ingen slump att ridning är en så stor sport bland ungdomar. Hästar gör oss både lugna och glada, och ger den gemenskap som många unga söker.

Övrigt2006-09-01 16:02
Birthe Vogelius är sjukgymnast och arbetar speciellt med ryttare. Hon tror att gemenskap är förklaringen till att så många unga tjejer älskar hästar. Gemenskap med hästen och med andra som delar samma stora intresse.
De flesta tycker att hästar är fascinerande, och upplever att det finns något sensuellt med dem. När samarbetet utvecklas skapas en sorts telepatisk förbindelse mellan häst och ryttare, som är svår att förklara, säger hon.

Birthe Vogelius upplever att hästarna ger unga tjejer trygghet och lugn, känslor som man behöver lite extra av i till exempel tonåren.
En häst mår dåligt av att ha stressade människor runt omkring sig så dess lugna tempo tvingar en att ta time-out en stund. Det krävs att man är närvarande till hundra procent när man rider, det går inte att grubbla över läxor eller kärleksproblem.
Hon tror också att viljan att ta hand om någon kan spela in.
Man mår bra av de rutiner som ridningen för med sig. Att ta ansvar för någon annan och lära sig ta kontrollen gör en förmodligen till en mer självsäker person, säger hon, och fortsätter:
Bara en sån sak som att pyssla med hästen, borsta tills den blir blank gör att vi mår bra, eftersom vi tycker hästens former är vackra.

När man ryktar en häst bildas välmåendehormonet oxytocin, på samma sätt som när vi klappar en katt eller får massage.
Eftersom stress är en faktor som vi alltmer lever med, tror Birthe Vogelius att hästar och ridning är en medicin för framtiden, och inte bara för ridsugna tjejer.
Det är konstigt att man inte tar vara på hästarna mer. Tänk bara hur härligt det känns att åka förbi ett fält med hästar, och jämför det med att åka förbi ett fält energiskog, säger hon.


Fotnot: Oxytocin är ett hormon som produceras i situationer av välbehag och njutande. Det sänker blodtrycket, minskar halten av stresshormoner, ökar toleransen för smärta och har en läkande effekt.
Källa: Boken Lugn och beröring av Kerstin Uvnäs Moberg
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om