Hembakat på Runtuna marknad

Saft, hembakt, hemvävda mattor - det mesta gick åt som smör i solsken när det var dags för den årliga Runtuna marknad under lördagen.

Övrigt2006-08-26 16:26
En av de 20-talet försäljare som dukat upp ett bord var Torborg Johansson från Runtuna. Vaxbönor, gurkor, tomater och annat ekologiskt trängdes med astrar, hembakt och saft.
Fast marknaden bara varit gång en knapp timme börjar Torborgs limpor ta slut.
-Det är så roligt att vara här, man träffar så mycket bekanta, berättar Torborg medan de sista påsarna vaxbönor just hittar en ny ägare.
Kent Gustafsson säljer mjöl från den egna kvarnen. Han är också en av arrangörerna av marknaden. Han sneglar lite oroligt mot ett par mörka molnbankar som ligger över skogen.
- Just nu är det perfekt marknadsväder, uppehåll men inte alltför varmt. Det är bara att hoppas att de där molnen ger sig av någon annanstans, säger han.
Nere på fotbollsplanen spelar knattarna match medan andra svettas bort några gram genom att springa Runrundan.
Marknadsdagen avslutades på kvällen med knytis och dans.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om