Ida Sjöholm spurtar på juristlinjen
I tisdags gick Ida Sjöholm upp med sitt examensarbete för en jur kand. Den 29 november fyller hon 23 år.
Ida växte upp i Oxelösund och gick på Breviksgymnasiet där hon läste på samhällslinjen med ekonomisk inriktning. Den juridiska utbildningen har hon fått vid universitetet i Umeå.
Jag sökte till alla universitet som hade juridisk utbildning. Jag hade kommit in vid Umeå och stod som andra reserv i Stockholm och hade ordnat bostad där. Jag kunde välja. Två veckor innan skolan började kom jag på att jag skulle flytta till Norrland.
Ida förklarar att 75 mil norrut blev en chock för mamma och pappa.
Men jag gav mig av och det är ingenting jag ångrat, förklarar hon med bara aningen av norrländsk dialekt. Umeå är lagom stort och känns litet trots drygt 100000 invånare. Där finns otroligt många studenter och stämningen är vänlig. Jag trivs här och känner mig välkommen.
Hösten har hon tillbringat i Uppsala (pojkvän) där hon suttit isolerad och skrivit på uppsatsen.
Jag visste tidigt att jag skulle plugga juridik. När jag gick på gymnasiet och kom hem brukade jag titta på Sunset beach, dricka OBoy och äta mackor. En dag hade jag med mig en rättskunskapsbok och läste och tyckte det var spännande. Så jag läste ytterligare en juridisk kurs på gymnasiet.
Exakt hur den juridiska framtiden ska bli vet hon inte.
Juridik är otroligt brett. Jag ska sitta ting, funderar hon. Kanske blir jag affärs- eller företagsjurist. Men jag tänker mig att jobba statligt. Och jag tror jag vill vara i Sverige.
I vår åker hon till London för att bo i familj ett halvår och plugga engelska. Hon ska försöka att inte läsa juridik.
Jag tar det sabbatsår jag inte hunnit ta, förklarar hon.
Ida är inte klar på rekordtid men har hunnit med studierna på den tid som är tänkt från universitetets sida. Detta på en utbildning där väldigt många studenter hoppar av eller tar sabbatsår. Men hon har för den skulle inte bara pluggat.
Jag har varit med vänner och jag har engagerat mig i juristkåren och dess tidning, där jag varit chefredaktör och också gjort layouten.
Datorer och layout, bildcollage och sådana saker är intressen hon har. Intervjudagen har hon gjort framsidan till uppsatsen. På somrarna blir det inlinesåkning och på vintrarna långsfärdsskridskor. Tyvärr, menar hon , är det svårt att åka skridskor i Umeå eftersom det är så mycket snö på isen.
Jag tycker också om att laga mat, slutar Ida Sjöholm, som kanske en dag återkommer till Oxelösund.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!