Jenny Lind-stipendiater sjunger i Malstanäs

Malin Nilsson har belönats med årets Jenny Lind-stipendium. I kväll kommer opera-sopranen till Malstanäs säteri och gör svensk turnépremiär efter en bejublad månadslång USA-turné. Med sig har hon även den amerikanska Jenny Lind-stipendiaten Jennifer Marshall.

Övrigt2006-07-20 23:54
I juryns motivering till att välja 27-år gamla Malin Nilsson till årets Jenny Lind-stipendiat nämns uttryck som vokal fräschör, musikalitet och positiv personlig utstrålning.
Postitiv personlig utstrålning, betyder det att du är glad?
Ja, det är jag.
När SN får tag på Malin Nilsson sitter hon på ett kafé med den amerikanska Jenny Lind-stipendiaten Jennifer Marshall. Jenny Lind var nämligen ett jättenamn i USA, och både Sverige och USA delar ut parallella Jenny Lind-stipendier.

Även Malin Nilsson kommer nyligen från amerikansk mark, där hon varit på månadslång turné som ordnats i samband med stipendiet.
Det är det bästa jag har gjort i hela mitt liv. Jag har aldrig ens varit i USA tidigare och nu blev man behandlad som en stjärna, säger hon.
Nu har hon haft en vecka på sig att ställa om dygnsrytmen och förbereda den svenska delen av turnén, där Malstanäs blir skådeplats för premiär-konserten.
Jenny Lind-stipendiet har hon drömt om att lägga vantarna på ända sedan tidigaste tonåren. De 25 000 stipendiekronorna ska hon lägga på röstutveckling genom lektioner och coachning.
Det är det finaste stipendium man kan få som kvinnlig sångerska i Sverige, säger hon med häpnad i rösten.
Hur skulle du beskriva din röst?
En form av en mörk lyrisk sopran. En mörkare sound än den kvittriga sopranen. Men jag är ännu så pass ung så man vet inte riktigt hur den blir när den är färdigskolad.
Nu är det alltså även USA:s tur att visa Sverige hur den amerikanska Jenny Lind-stipendiaten Jennifer Marshall låter. Även hon beskriver sin röst som rätt så okvittrig.
I USA är det gott om ljusa röster. Jag har nog en fylligare röst än de flesta andra, säger hon.

Konserten på Malstanäs kommer att innehålla klassisk 1800-talsmusik med godbitar ur Jenny Linds egen repertoar. Några mer moderna klanger finns även med på programmet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om