Kommunen positiv till sänkt fart - på vissa sträckor

GNESTALänsstyrelsen ska fatta beslut i frågan om hastigheten ska begränsas på väg 57 genom Björnlunda och har därför begärt in synpunkter från Gnesta kommun, polisen och Trafikverket.

Loviisa och Jessica Andersson invid väg 57 i Björnlunda.

Loviisa och Jessica Andersson invid väg 57 i Björnlunda.

Foto:

Övrigt2018-12-10 09:36

I dag råder 70 kilometer i timmen på vägen förutom vid Welandersborgs F-6-skola där det råder 50 dagtid.

Kommunen skriver i sitt remissvar att man gärna ser en utökad hastighetsbegränsning vid skolan fram till klockan 18 dagtid när skolan och förskolan är öppen.

Tidigare har kommunen även rekommenderat en sänkt hastighet till 40 kilometer på sträckan vid skolan vilket kvarstår.

Men när det gäller den övriga sträckan genom Björnlunda så görs en annan bedömning;

– "På den övriga sträckan skulle man sannolikt få mindre acceptans och efterlevnad av en sänkt hastighet."

Flera föräldrar med barn på Welandersborgsskolan har uttryckt i tidigare SN-artiklar att de ogillar att trafiken är så nära gång- och cykelvägen.

– Egentligen borde det vara 30 på hela sträckan, tycker Jessica Andersson som begärt en hastighetsbegränsning hos Länsstyrelsen.

Samtliga remissvar ska ha inkommit innan 25 januari innan Länsstyrelsen fattar beslut om sänkt fart eller inte.

Trafikverkets röst väger tungt i sammanhanget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!