Kulturoas i lördagskommersen

I en igloo av plast hänger Nyköpingsbornas bilder av varandra. Det handlar om något så ovanligt som att ge varandra sin tid och uppmärksamhet.

Övrigt2006-09-24 22:18
Helgens kulturfestival i Prostens Pihls trädgård var rena oasen för den som ville bort från myllret i lördagskommersen.
Här rådde lugnet och närvaron. Inne i församlingshuset hade massor av människor samlats för att dansa och sjunga i kör tillsammans.
Vi ville arrangera en festival för alla. På många festivaler är det massor av människor som inte får plats.
Här ska alla, också handikappade, rymmas, säger Eva Perbrand Magnusson, danskonsulent hos Landstinget Sörmland och en av arrangörerna.

Inne på gården vid Stallet fick de besökare som ville vara aktiva delta i ett installationsbygge.
En stor rund igloo i plast fylldes under dagen av porträtt på besökande Nyköpingsbor.
Folk ritade av varandra två och två med den bestämda instruktionen att bara titta på varandra och inte på bilden innan de ritat färdigt.
Tanken är att man ska ge varandra full uppmärksamhet och verkligen vara i kontakt med den man betraktar, säger Chantal Canivet, länskonstkonsulent.
Två av dem som förundrades av den annorlunda konstupplevelsen var Märta Helander och Karin Renner.
Mycket speciellt, sade Karin Renner medan hon hängde upp sin bild bland de andra.
Helgens kulturfestival var den första i sitt slag.
Eventuellt blir det en fortsättning, intresset verkar stort, sade Chantal Canivet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om