Kvinna misstänks för narkotikabrott

En kvinna i 18-årsåldern omhändertogs av polisen i Nyköping vid 02-tiden natten mot juldagen. Hon misstänks för ringa narkotikabrott. Det var ambulanspersonal som tillkallade polis. De skulle hämta kvinnan men hon uppträdde stökigt och ärendet blev en sak för polisen i stället, uppger Roland Lindkvist, vakthavande befäl vid Sörmlandspolisen.Under natten omhändertogs också en berusad man i 20-årsåldern på Esplanaden i Oxelösund.

Övrigt2006-12-25 08:41
I övrigt var julnatten lugn i södra delen av länet, rapporterar Roland Lindkvist.
I Eskilstuna hade polisen mer att göra. Bland annat stals en bil och sattes i brand. Dessutom misstänks en man för olaga hot. Han ska ha hotat en annan man med ett pistolliknande föremål. Polisen kunde dock konstatera att det inte var en riktig pistol. Mannen som hotades uppger att han trodde att han skulle bli rånad.
Ett antal berusade personer omhändertogs också i Eskilstuna under natten mot juldagen i samband med att krogarna stängde.
Sammanlagt har åtta personer i länet tagits in för fylla mellan julaftonsmorgonen och juldagens morgon, berättar Roland Lindkvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!