Lamiflex har nyanställt ett 40-tal

Nyköpingsföretaget Lamiflex ökade under 2003 sin omsättning från 165 till 172 miljoner kronor. Antalet anställda i hela koncernen ökade med ett 40-tal personer.

Övrigt2004-04-22 22:53
För att säkerställa ett jämnt flöde i våra leveranser har vi under 2003 anställt den inhyrda arbetskraft vi tidigare haft vid vår anläggning i Estland. Det totala antalet anställda, inklusive några nya medarbetare i Nyköping, är nu ett 80-tal, säger Anders Hasselbo, vd för Lamiflex.

Omsättningsökningen för Lamiflex beror bland annat på ett antal exportsatsningar som genomfördes under fjolåret. Koncernen har exempelvis etablerat ett dotterbolag i USA och en ny exportsäljare, med placering i Nyköping, har rekryterats.
I nordfranska Lille har en filial öppnats, som nu bearbetar den växande franska marknaden. Lamiflex dotterbolag i England arbetar nu också mot Mellanöstern och Iran.
Exportsäljare i Nyköping bearbetar därifrån marknaderna i, bland annat, Italien, Spanien, Turkiet och Ryssland.
Av Lamiflex produktion under 2003 gick cirka 80 procent på export.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!