I gul kavaj gör centerpartisten gröna vågen för företagarna, liberalen propsar på ordning iklädd ljusblå seglarutstyrsel, och för den som tycker att allt snurrar för fort står kristdemokraten med öppna armar – om än med ett trångsynt sinne.
Att hitta moderaten i regeringsskutan är svårare – det är oklart vad hen har på sig och vad hen har för sig. Sedan 2007 har 13 M-styrda kommuner och landsting höjt skatterna till slagorden arbetarparti och värna välfärden (SvD 16/3). Moderaten som vi trodde att vi kände, verkar ha sprungit bort sig.
Men sökandet pågår för fullt i Örebro. Under de så kallade Sverigedagarna träffas partiets folkvalda för att prata om hur framtiden ska te sig. Jobb, siffror och resultat, skanderade statsminister Fredrik Reinfeldt i går.
Hans parti beskylls för att vara visionslöst och regeringstrött. Pragmatism går före ideologi och de folkvalda beter sig som en tjänstemannastab, säger kritiker från höger och vänster. Den nya S-ledaren Stefan Löfven utmålas som ett allt större hot. ”Fredrik Reinfeldts försvagning på samtliga områden är anmärkningsvärd”, enligt en analytiker på opinionsinstitutet Ipsos.
Enligt institutets nya siffror knappar Löfven in på Reinfeldt i jakten på folkets förtroende. 39 procent tycker att S-ledaren ingjuter hopp om en bättre framtid i Sverige, jämfört med 34 procent för Reinfeldt (DN 16/3).
Siffrorna jämförs med november då Håkan Julholt ledde Socialdemokraterna. Det är inte underligt att mannen som ska ta partiet ur dess djupaste kris någonsin får fler tummen upp än Juholt fick när färden ner i fördärvet var ett faktum.
Men framtidshoppet som Reinfeldt ingjuter har minskat från 55 till 33 procent sedan november. Så blir det om man beter sig som ett tråkigt storasyskon. De tre borgarsyskonen har fått utveckla sina egna personligheter och profilfrågor. Moderaterna har under tiden följt instruktionsboken till hur Allianssverige ska styras.
Sorgligt nog kan det fungera om Reinfeldt vill vinna även nästa val. Muskelstyrkan hos oppositionen imponerar inte. Men om fler svenskar ska få det bättre måste nya moderata idéer kläckas och sjösättas. Jobb, siffror och resultat – Reinfeldt sa det själv.
Moderaterna behöver en fräschare dräkt
Det var länge sedan den borgerliga politiken enbart draperade sig i högtidsdräkt alternativt jakthatt och oljerock. Sedan 2006 har högerns kostymförråd expanderat, men de flesta karaktärerna känns igen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!