Under lördagseftermiddagen fick polisen larm om en stor folksamling vid Stora torget i Nyköping. Det visade sig vara en demonstration med sympatisörer från NMR, Nordiska motståndsrörelsen. Polisen har dokumenterat händelsen och materialet kommer nu att granskas för att se om några ytterligare brott begåtts.
– Det är en stor polisinsats med flera patruller på plats. Det ska vara upprörd stämning, men än så länge inga incidenter, säger Monica Bergström, polisens presstalesperson, vid 13.50-tiden.
Nazisterna kom till Stora torget vid kvart i två på lördagseftermiddagen. En grupp ställde sig på stadshustrappan, övervakade av en stor polisstyrka.
Enligt polisens yttre befäl på plats uppstod inget nämvärt stök.
– Vi har ID-kontrollerat och visiterat ett antal personer.
Nazisterna lämnade Stora torget vid 14-tiden och vände åter till sina parkerade bilar, följda av polis. Ett tiotal personer stoppades och kontrollerades på Brunnsgatan.
Tidigare under eftermiddagen, strax efter klockan 13, fick SN uppgifter om att "en massa nazister" ha befunnit sig vid Ica Maxi i Brandkärr. Bland annat ska en kniv ha synts till.