Nu är det kötajm för filmvännerna igen
Det är dags att ta på långkalsongerna, hälla kaffe i termosen och leta fram strandstolen från i somras. I kväll släpps biljetterna till vårens filmstudio i Nyköping. Och som vanligt lär kön ringla lång utmed Storgatan, trots de utlovade minusgraderna.
I år har det blivit väldigt mycket nya filmer, säger Filmstudions ordförande Barbro Bondestad som själv är lite kluven till att det är förra årets biofilmer som dyker upp på filmstudiorepertoaren.
Visst är de kul att vi kan visa de nya filmer som inte kommer till Röda Kvarn annars, men jag försöker ändå slåss för mina gamla filmer. Fast det brukar alltid bli ett bra program, hur som helst.
De senaste tre, fyra åren har filmstudiokön ringlat sig lång utefter Storgatan redan ett par timmar innan biljettförsäljningen startar. Och Barbro Bondestad tror att intresset för Filmstudion blir stort även i år, trots att den nya dagfilmstudion för pensionärer redan sålt slut på sina biljetter.
Filmstudio Dag har nog tagit över en del av våra medlemmar, men det brukar ändå vara rätt många som får vända för att kön är för lång. Det är trist, men vi har inte möjlighet att ordna fler visningar.
De första filmvännerna brukar finnas på plats redan tidigt på eftermiddagen, men Barbro Bondestad tror att de utlovade fem minusgraderna kan minska folks intresse för att köa under onsdagen.
Blir det för kallt har vi fått löfte om att flytta hela försäljningen till Culturum.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!