Det är Statistiska centralbyråns senaste befolkningssiffror som visar att Gnesta kommun passerade 11 000-sträcket under det fjärde kvartalet förra året.
Enligt myndigheten beror ökningen på inflyttning från övriga landet (plus 73 personer). Födelseöverskottet ligger kring nollan, flyttnettot från resten av Sörmland likaså. Den totala in- och utflyttningen till och från utlandet landade på plus 10 personer.
Kommunalrådet Johan Rocklind (S) är nöjd över statistiken.
‒Det är väl en milstolpe på vägen för en växande kommun, vi har ju en hög tillväxt som vi räknar med ska hålla i sig många år framöver.
Han nämner också att allt fler invånare säger att de kan rekommendera Gnesta som en bra plats att bo på, enligt den senaste medborgarundersökningen. Kommunalrådskollegan Ann-Sofie Lifvenhage (M) håller med.
‒Det är ju jätteroligt att man väljer att flytta till oss, likväl som det är viktigt att alla de som bor i Gnesta trivs i sin kommun. Det märks att vi ligger i blodomloppet kring Stockholm, och att vi bygger mycket, säger hon.