Nya e-sportutbildningen i Nyköping backas upp av Mästarnas mästare-aktuella "HeatoN"

Ljud- och bildskolan (LBS) har inlett ett nära samarbete med en av Sveriges mest kända e-sportprofiler, Emil "HeatoN" Christensen. Han blir direkt inblandad i skolans nya e-sportutbildning. Det är nu även spikat vilka spel som kommer att ingå i utbildningen.

Emil "HeatoN" Christensen.

Emil "HeatoN" Christensen.

Foto: Henriksson/TT Janerik

Övrigt2017-03-14 14:34

Som SN tidigare skrivit kan eleverna som går på någon av Ljud- och bildskolans utbildningar i Nyköping välja inriktningen e-sport från och med i höst.

Nu får utbildningen ordentligt med stjärnglans och kunskap inbakat i en och samma person. Emil "HeatoN Christensen, legendar inom förstapersonsskjutaren Counter-Strike, har inlett ett samarbete med skolan.

– Emil är med oss fullständigt i detta. Grunden till samarbetet ligger i vår gemensamma syn på e-sport. Det handlar inte bara om att sitta och spela i en källare och dricka Jolt Cola. Det handlar om mental träning, fysisk träning, taktik, etik och en massa andra saker – det kräver så mycket mer än vad folk tror, säger Lotta Nordeng, kommunikationsansvarig för LBS.

Hur pass inblandad kommer Emil att vara?

– Han är med och utvecklar utbildningen, tar fram lektionsmaterial och så vidare. Han är även med och rekryterar lokala coacher – duktiga spelare som finns nära våra lokala skolor. De utbildas också, så att de kan tas in och coacha eleverna på rätt sätt.

Kommer han att vara på plats och delta aktivt under utbildningarna?

– Ja, han är även med på plats och föreläser för både elever och lärare. Det är inte alltid så lätt att hålla sig ajour i en så pass föränderlig värld som e-sportsvärlden, då blir Emils inblick väldigt viktig.

Så han kommer att dyka upp i Nyköping med jämna mellanrum?

– Definitivt.

Nu är det spikat vilka spel som kommer att ingå i utbildningen. Det är inga skrällar, utan giganterna Counter-Strike, Overwatch, Dota 2 och League of Legends.

– Det är de fyra vi fokuserar på. Hur vi sedan i detalj delar upp det är svårt att svara på innan vi startat på allvar. Spelen har vi valt i samråd med Emil. Det handlar både om vilka som är störst just nu, men även vilka som troligen fortsätter att vara stora framöver, säger Lotta Nordeng.

Alla som väljer e-sport som inriktning kan inte bli världsspelare likt Emil Christensen. Men enligt Lotta Nordeng kan förmågorna eleverna tränar upp, som till exempel reaktionsförmåga och koncentrationsförmåga, användas inom yrken som flygledare, trafikledare och militären.

– Vi gjorde precis likadant med spelutvecklingen. Vi satsade på det innan det var ett ansett yrke. Nu är det ingen som ifrågasätter spelutvecklingsbranschen längre. Vi ser att det är samma utveckling som kommer att ske med e-sporten. Alla kommer inte att bli världsmästare, men det kommer att finnas fler och fler kringtjänster där det också kommer att vara nödvändigt att ha en tydlig förståelse för sporten.

Emil "HeatoN" Christensen

Ålder: Fyller 33 år i sommar.

Känd för: Har vunnit allt som går att vinna som spelare inom e-sportens största sport, Counter-Strike. På senare år har han även varit framgångsrik som coach och manager för sitt lag Ninjas in pyjamas.

Aktuell: De senaste veckorna har tittarna sett honom i populära tv-programmet Mästarnas mästare. I söndags åkte han ur efter att ha förlorat nattduellen mot simmaren Josefin Lillhage.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!