Nyköpingshus putsas och fejas

Också Nyköpingshus fejas och lagas både på vallar och i källarvalv.Vanligt underhåll kallar "slottsfogde" Roger Ståhl det som pågår, men medger att det passar bra att EU-ministrarna kommer när det är lite extra fint.

Övrigt2001-04-26 09:58
Norra hörnet av yttre muren som också är yttervägg för Drottningkällaren, renoveras nu som bäst, Per Eriksson som har jobbet på entreprenad knackar bort löst material i fogarna och får understundom även tegelstenar i gråstenar i handen.
Vallarna har kortklippts som forna dagars rekryter och den jord som börjat bilda en långsmal hög utmed vallarnas nedre del har fraktats bort.
Och den som tittar innanför slottets yttermurar finner att grusvägen som går från slottsporten ned till Tovastugan har blivit avsevärt smalare på bara någon vecka.
-Vi tyckte det var dags att snygga till gräsmattorna intill vägen som var väldigt slitna, säger Roger Ståhl.
I samband med att den trasiga gräskanten tagits bort har man nu passat på att minska vägbredden till 3,5 meter. Avsikten är att biltrafiken inne på slottet ska minskas till ett minimum. Vägen ska också få officiell status som gång- och cykelväg.
Den nya gräsmattan som lagts dit i form av färdiga plattor ska nu rota sig med hjälp av lite stödbevattning och framför allt dagg som på naturlig väg hjälper till med bevattningen.
Inne i Drottningkällaren är man snart på gång med att sätta in ny ljudisolering, det är enligt Roger Ståhl det enda som är direkt föranlett av ministermötet. Inne i valven råder nämligen en mycket besvärlig akustik. Ministrarna skulle i värsta fall inte höra vad som sägs om inte nya akustikplattor sätts upp.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om