ON-projektet startas om
För fyra år sedan drog kommunerna Nyköping och Oxelösund igång ON-projektet, som skulle bli ett omfattande samarbete inom många verksamhetsområden. Det gemensamma näringslivsbolaget Onyx skapades, men sedan dess har inte mycket hörts om ON-projektet.
ON-projektet är inte lagt i malpåse, men jag får erkänna att den publika delen har stannat av. Där har vi hamnat i ett viloläge, hemsidan är inte uppdaterad. Men, det är ett generellt problem, det är bara att titta på kommunens egen hemsida, den är också i behov av en uppfräschning, säger han.
Göran Forssberg konstaterar att ON-projektet hamnade i ett bakvatten under förra året, dels för att det var valår, dels för att några andra frågor tog väldigt mycket tid.
Det var mycket praktiskt arbete kring järnvägs- och flygfrågorna som kom i förgrunden, förklarar han.
Även om näringslivsbolaget Onyx är det största och mest konkreta som kommit ut av ON-samarbetet har projektet även givit andra resultat, men inte lika publika, bland annat inom missbruksvården, säger Göran Forssberg.
Det har mest varit vardagsgrejer som inte syns utåt så mycket, men ON-projektet har öppnat dörrar för samverkan inom olika områden.
Göran Forssberg berättar att man nu för en dialog med Oxelösunds kommun för att hitta formerna för en omstart av ON-projektet.
Vi ska fundera på vilka samverkansformer vi ska satsa på och även hur man ska förankra samarbetet ute på fältet för att få det att leva vidare, säger han.
En satsning på information till politiker och kommunanställda om ON-samarbetet behöver genomföras, säger Göran Forssberg, och tänker då bland annat på alla nya förtroendevalda som finns i de båda kommunerna efter senaste valet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!