Oxelösund lockar med musik och mordisk teater
Mitten av november blir en hektisk tid i Oxelösunds nöjesliv. Inom loppet av fem dagar får staden besök av två amerikanska musikgrupper och Riksteaterns Rikard III, med Rikard Wolff i rollen som despotisk kung.
Den nya evenemangssalen som tar 155 sittande besökare eller 300 stående ska i höst fyllas av bland annat musik, en mordisk teaterkväll där gruppen A.K.N.E låter publiken bli en del av mysteriet, författarbesök och ungdomsdisco.
Det är en väldigt bra lokal eftersom den samtidigt tar in mycket folk och är ganska intim. Stora konsertsalar förpliktigar på ett helt annat sätt och kräver jättepublik, men här kan man ha program av mer lagom storlek.
Officiell invigning av den nya evenemangssalen blir det lördagen den 23 september då Lena Willemark och Älvdalens Elektriska besöker Oxelösund under sin pågående Sörmlands-turné.
Jag tycker att vi har fått till en bra blandning på höstens konserter. Trion The Wiyos från USA som kommer hit i
november tror jag kan bli en väldigt rolig grej. De spelar på tvättbrädor, cykelpinglor och kaffemuggar. Det är ett akustiskt gäng som är jättepoppis hemma i USA.
Bara några dagar dessförinnan får Oxelösund besök av ett annat amerikanskt musikgäng som Lars Midbjer också hoppas mycket på.
Naturally7 från Harlem är höstens familjekonsert. De sjunger a capella, precis som Viba Femba, men håller på med mycket modernare musik. Det är soul, rap och rock.
Även RockCupan är klara med höstens program. Dan Hylander, Stefan Sundström och Nisse Hellberg från Wilmer X kommer allihop att spela i Oxelösund under hösten.
Stefan Sundström och Nisse Hellberg kommer båda ut med nya plattor i höst. Och Sundström kommer att ha ett jättebra band med sig med keyboardisten från Soundtrack of Our Lives och Robert Dahlqvist som spelar gitarr
i Hellacopters, berättar RockCupans Gert Thorén.
Teater blir det förstås också
i Oxelösund i höst. Den 22
november dyker Rikard Wolff upp i rollen som sin namne
Rikard III. Linus Fellbom har regisserat Shakespeares klassiska tragedi och Bente Lykke Möller har gjort scenografin.
Nöjeshösten får en grandios final. I december kommer
musikalartisterna Helen Sjöholm och Myrra Malmberg till Tärnan med sin gemensamma musikalshow Bit för bit.
Säsongens verkliga publikdragare, tror Lars Midbjer.
När vi börjar sälja biljetter nästa vecka tror jag att de till Helen och Myrras konsert försvinner direkt. Det är jättekul att vi fått hit två av Sveriges största musikalartister.
Kattis Streberg
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!