Gnesta kommun annonserade nyligen i Dagens nyheters söndagsbilaga, och på tidningens sajt, under rubriken "Välkommen att bo, leva och arbeta!"
Annonsen kostade 45 000 kronor att ta fram och publicera. Då ingick förutom reklam i papperstidningen även 200 000 digitala visningar.
– Annonsen finansieras av samtliga förvaltningar och syftet är att väcka intresse för att både bo och arbeta i Gnesta, berättar Tatjana Mineur, personalchef på Gnesta kommun.
Annonsen ska ses som en del av en tvåstegsraket, menar hon, eftersom Gnesta tillsammans med tre andra Sörmlandskommuner deltog på Framtidsmässan i Stockholm i samma veva.
– Framtidsmässan är ett karriärevent för och om offentlig sektor och en heldag där arbetsgivare i offentlig sektor samlas för att träffa studenter och nyexaminerade.
Har kommunen annonserat på liknande sätt tidigare?
– Ja, förra året.