Rötslam förpestar luften

Övrigt2009-05-03 22:39
Detta aber som kallas rötslam. Folkskit blandat med urin alltså. Vi bor i Harg. Det här förpestar luften.
Jag kan inte vara på balkongen. Illamåendet gör sig gällande. Fönster och dörrar måste vara stängda. Ingen tvätt kan hänga ute. Härliga sensommar!
Visst, ingen kan veta hur det kommer att blåsa. Men ändå. Är det nödvändigt med rötslam så nära tätbebyggt område?
En artikel i SN om att det ska vara klart 8/9 hjälper föga. Idag, den 11/9, stinker det än. Jag är delvis uppvuxen på landet med koskit och allt. Har även upplevt charmen med toa på gården. Men detta är vidrigt! Det fastnar i näsan, ger nästan förnimmelse av smak! Vem vill sitta ute och äta?

Jag vill knappt gå ut med hunden! Och visst naturlig gödning men det har ju tydligen gått bra tidigare år ändå! Låt oss slippa detta i framtiden, även om gödningen är gratis!
Förstörda
sensommardagar
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om