Sång i stället för skratt

Borta är skrattsalvorna som Babben Larsson har haft som arbetsredskap de senaste 15 åren. Nu är det fullt ös med storband som gäller och hon står fortfarande längst fram men som sångerska.

Övrigt2004-09-30 23:24
Vi känner henne bäst från ståuppkomedin, eller humorprogram på tv.
Kanske har vi sett henne i krogshowen R.E.A. eller när hon håller föredrag. Men nu är det andra bullar som gäller när Babben Larsson byter ut ensamheten på scenen mot det rakt motsatta: sällskapet i ett storband.
Det är kul att äntligen ha arbetskamrater! Jag har jobbat fruktansvärt mycket ensam de senaste 15 åren, det tillhör ju jobbet som jag har valt, säger hon glatt.

Babben har egentligen hela tiden sjungit parallellt med allting annat som hon har gjort. För fyra år sedan fick hon kontakt med ett storband i Oskarshamn och sjöng med dem. Men i kväll är det Täby Sonora storband som håller i musiken när Babben gästar Nyköping och Culturum. Det är första spelkvällen på en turné i Sverige.
Det känns jättekul! Det är alltid roligt att k omma till Nyköping, jag har bara goda erfarenheter av stan. Det brukar vara en bra stämning och en glad publik.

Babben har länge varit ett fan av storbandsmusik och har gärna köpt samlingsskivor med bästa 1900-talslåtarna. I höst har hon tackat nej till alla andra engagemang för att helt koncentrera sig på sången.
Storband svänger något fruktansvärt och det finns så många bra låtar. Den här typen av musik har funnits så länge och ändå känner folk igen musiken fastän den kan vara från 20-talet. Det är bra musik, det har bevisats genom att storbandsmusiken har överlevt genom alla år, tycker jag.
Babben har enligt henne själv en djup alt och i kväll kommer den att ljuda i låtar som Sunny side of the street och Dont you worry bout a thing. Men en hel del är omarrangerat, allt för att både musiker och sångerska ska tycka att det är roligt. Babben har lyckats knipa unga och duktiga musiker innan de har hunnit bli för uppbokade och dyra, berättar hon med ett skratt.
Det bästa med att sjunga är att man blir så glad! Det är väldigt, väldigt roligt. Dessutom är det kul att umgås med musiker, de är lättsamma människor som det är roligt att umgås med. Alla vill att det ska svänga och bli bra och det är en kul jargong.

Storbandmusik påverkar människor i publiken så att de också blir vänligare och gladare. Det som om något i musiken tar sig in igenom ryggen och vibrerar igång glädjen på något sätt. Men sitter man längst fram får man nog ha en liten öronpropp med, det är mycket musik för pengarna, om man säger!
Går du och drömmer om något som du skulle vilja göra annars?
En musikal vore roligt att vara med i.
Man nu när du är ute och sjunger kanske någon nappar?
Ja, det här är i själva verket en promotionturné för mig som musikalartist, haha. Kommer det någon som erbjuder mig att vara med i en swingmusikal så sticker jag direkt!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om