Satt i system

77 chefer inom Systembolaget misstänks för mutbrott. Utredningen innehåller 5300 sidor. Det är ingen liten muthärva, det är en mutkultur. Vi ser här faran med ett monopol som det som Systembolaget utgör.

Övrigt2004-09-28 08:00
Monopolet bygger på goda intentioner, idén om att motverka en starkt rotad spritkultur. Men i och med monopolets existens blir också beslutsfattare inom organisationen absoluta nyckelpersoner för den som vill försöka påverka vad som köps in och hur varorna lanseras eller presenteras för kunderna. Totalsumman för mutorna är inte uppseendeväckande, sammanlagt handlar det om 1,2 miljoner, men utbredningen är onekligen anmärkningsvärd.

Alkoholförsäljningsmonopolet fyller fortfarande ett viktigt syfte i de ansträngningar som görs för att motverka alkoholens skadeverkningar. Balansgången mellan sund, restriktiv alkoholpolitik och Systembolagets försäljnings- och kundserviceuppdrag är svår och ställer särskilt höga krav på de som verkar inom organisationen.
Muthärvan indikerar dessutom att de interna kontrollsystemen för att upptäcka brister och oegentligheter har varit undermåliga. Det yttersta ansvaret faller på Systembolagsledningen med generaldirektören Anitra Steen i spetsen. Det är anmärkningsvärt att en härva av den här storleken kunnat uppstå och rotas utan att ledningen anat oråd. Först i ett tämligen sent skede har man, som det verkar, fått vetskap om missförhållandena. Detta borde också vara föremål för en närmare granskning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om