Simskola för stora och små
Från de yngsta nybörjarna till vuxna med sikte på guldmagistern. Årets simskola vid Blackstabadet i Nyckelsjön har lockat ett femtiotal barn och några vuxna.
Ett tiotal nybörjare har samlats i första förmiddagsgruppen. I en ring på gräset värmer de upp och övar benspark och armtag. Några har varit med sedan starten, andra har slutit upp efter hand.
Vi har faktiskt ett barn ända från Mölnbo. De har inte haft simskola där på flera år, säger Lena Eriksson som är simlärare för åttonde året.
Väl i vattnet är det en faslig fart. Flythjälp gör att simningen känns lite tryggare men med en stadig hand att hålla i vågar de flesta ligga på rygg och flyta med näsan i vädret.
Tom Sandström är lite försiktig. Det är första gången på simskolan, han får vara med fast gruppen egentligen är full. Till en början är det lite läskigt men med mamma tryggt bredvid och lite avsides från de andra känns det snart bättre. Det blir nog simskola fler gånger.
Fröken samlar alla barnen i en ring i vattnet.
Jag hade ju glömt! Vi har ett födelsedagsbarn här idag, säger Lena Eriksson.
Nick Kankaanpää fyller sju år och kliver in i mitten av ringen och får för en minut allas uppmärksamhet med gratulationssång.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!