Skavsta gjorde mångmiljonförlust
Skavsta flygplats gjorde en förlust på 17,6 miljoner kronor efter finansnetto för 2005. De spanska ägarna Abertis har tvingats skjuta till 172 miljoner kronor, eftersom aktiekapitalet var förbrukat vid utgången av förra året.
I och med SweFly-konkursen så blev det sämre än budget, men inte så mycket, säger Dot Gade Kulovuori, vd på Skavsta flygplats.
Hon menar att utvecklingen av Skavsta är en långsiktig satsning, och det är de spanska ägarna Abertis medvetna om.
Vid utgången av 2005 var Skavstas aktiekapital förbrukat. Det innebar att bolaget i princip var konkursmässigt, såvida inte nya pengar kom in. Abertis, som äger 90 procent av Skavsta via det brittiska bolaget TBI, lade in 172 miljoner för att täcka förra årets och tidigare års förluster. Men Dot Gade Kulovuori säger att hon inte är särskilt bekymrad över förlusten.
Det är klart att det inte är kul att inte gå plus, men det ska inte behöva fortsätta så här, säger hon.
Hon menar att trafiken har ökat mycket under året. Det gäller också omsättningen. 2004 låg den på 103 miljoner kronor, och ökade under 2005 med drygt 35 procent.
Men vi måste få hit mer trafik. Jag ska ut på en försäljningsresa nu, och det är viktigt att få hit fler flygbolag, säger hon.
Nu kommer hon kunna prioritera det arbetet. Trots förlusten ser hon positivt på Skavstas möjligheter.
Det känns som en nytändning, nu kan jag delegera andra uppgifter och koncentrera mig på att få hit mer trafik, säger hon.
I Skavstas balansräkning finns en tillgångspost på drygt 36 miljoner kronor som avser avtalade framtida uppdrag. De pengarna förstärker tillgångssidan ordentligt. Men exakt i vad uppdragen består vill inte Dot Gade Kulovuori berätta.
Det är vad det står, framtida uppdrag som vi värderat enligt bokföringsmässiga principer, säger hon.
Skavsta flygplats har svårt att höja sina priser till flygbolagen, och måste hela tiden se till att behålla sin lågprisprofil och vara billigare än Arlanda. Men de försöker också hålla sina kostnader nere.
Vi tittar på ett nytt energisystem, för vi eldar en hel del för kråkorna, och vi har flera effektiviseringsprojekt på gång, säger Dot Gade Kulovuori.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!