Skavsta sänker priserna i tomt parkeringshus

Det nya parkeringshuset på Skavsta flygplats har inte varit särskilt väl utnyttjat sedan det invigdes i slutet av september 2005. Flygplatsen sänker nu priserna i parkeringshuset med förhoppningen att det ska öka beläggningen ordentligt.

Övrigt2006-01-20 17:35
Vi jobbar med en ny prissättning för alla våra parkeringar på flygplatsen, säger Joakim Lindholm, operativ chef på Skavsta.
På Skavsta flygplats finns nu tre parkeringstyper. Korttidsparkering och långtidsparkering utomhus, samt parkering under tak i parkeringshuset.
Det är dock egentligen bara avgifterna i parkeringshuset som kommer att sänkas, konstaterar Joakim Lindholm. De övriga parkeringsavgifterna kommer att ses över, exempelvis så att dygnspriset stämmer bättre mot veckopriset.
Taxorna för parkeringshuset kommer att sänkas markant, menar Joakim Lindholm. I dag kostar det, till exempel, 800 kronor för en veckas parkering där. De nya priserna är ännu inte helt spikade.
\!q Om tio dagar - två veckor ska vi vara klara att gå ut med den nya prissättningen för parkeringarna, säger Joakim Lindholm.
Joakim Lindholm menar att den låga beläggningen hittills i parkeringshuset inte bara berott på prisnivån. Bristande skyltning har också bidragit, tror han.
En stor informationstavla om alla parkeringarna på flygplatsen är på gång.
Den ska förhoppningsvis finnas på plats inom någon vecka.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!