Som man sår får man skörda
Socialdemokraterna tror på de centrala lösningarnas Nirvana. Östros utlovar följakligen starkare nationell styrning. Men nationell styrning är ingen garanti för ett mer livskraftigt innovationsklimat. Människors uppfinningsrikedom och idéproduktion följer sällan centralt uppsatta statliga planer och målsättningar. Centralstyrning blir oftast trubbig och är inte särskilt reaktionssnabb jämfört med det som görs utifrån kunskap om lokala förutsättningar, vilket är grunden för en god innovations- och entreprenörskapsutveckling i hela landet.
Det är positivt att Östros talar om att underlätta för kommersialisering av forskningsresultat. Detta räcker dock inte till och måste kompletteras av en rejäl satsning på grundforskning, framförallt inom naturvetenskaperna. Ju vassare grundforskning, desto bättre spetsforskning och desto fler projekt att kommersialisera.
Staten kan göra viktiga insatser för att främja innovationsklimatet i samhället en aktiv roll i så kallad såddfinansiering för nystartade företag är en sådan insats som nu också Östros talar om. Men tyvärr talar han inte om det allra viktigaste för att förbättra klimatet för investeringar överlag i landet, nämligen att ha ett enkelt och stabilt skattesystem och regelverk som stimulerar investeringsvilja och tillgången av privat riskkapital.
Det går inte att påtagligt förbättra företagsklimatet i landet utan att göra tydliga förändringar på dessa områden. Men det förmår inte den nuvarande socialdemokratiska regeringen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!