Sorglig upprepning av historien

”All ekonomi beror på kreditsystemet, det vill säga på det felaktiga antagandet att andra betalar tillbaka lånade pengar”. Citatet tillskrivs den tyske ­författaren Kurt Tucholsky som levde i början av förra århundradet. Han var ­vänsterns vassaste nagel i nazismens öga, och han riktade skarp kritik mot det kapitalistiska system som han menade var orsaken till 1930-talets depression.

Övrigt2012-02-27 05:00

Utan att hänvisa till vänstertänkare, inser de flesta i dag att samma slags urspårad belåning har lett till 2000-talets depression. Banker och privatpersoner har lånat hej vilt i takt med att kreditmarknaderna har sträckt sig utanför de nationella gränserna. Lånefesten ledde västvärlden ner i fördärvet.
Därför är det bra att politikerna har reagerat i Sverige. 2010 skrevs bolånetak in i lagen. Näringsminister Annie Lööf har flaggat för att unga ska få bospara med skatterabatt, och i förra veckan upprepade den kristdemokratiske bostadsministern Stefan Atterfall samma idé (Dagens Industri 24/2).
87 procent av svenskarna vill bo i villa eller bostadsrätt skriver Atterfall, och refererar till en Demoskop/SEB-mätning. Det är en önskan som borde bli verklighet för fler. Att spara med skatterabatt för att få ihop kontantinsatsen är därför en bra början, enligt ministern.

Men det är inte sunt att unga människor nätt och jämnt lyckas skrapa ihop handpenningen på 15 procent. Därför är det välkommet att Atterfall även betonar att amorteringskulturen måste komma tillbaka. I dag är det helt normalt att inte betala av någonting alls på sina miljonlån, många nöjer sig med att punga ut tusentals kronor i räntor varje månad.
De senaste årens lånekultur har lett till en skev uppfattning om hur man handskas med sina egna och andras pengar. Tyvärr lärde vi oss allt för lite av de misstag som konstaterades redan på 1930-talet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om