Spännande teaterhöst

Shakespeares samlade verk på 97 minuter och Stephen Kings thriller Lida spelas på Nyköpings Teater i höst. Gnesta lockar med Shakespeare, medan Oxelösundsborna får se Benny Haags kritikerrosade monolog Working Class Hero.

Övrigt2001-09-10 14:39
Vi försöker erbjuda publiken något allvarligt, något roligt och något spännande varje säsong. I år tycker jag att vi lyckats bra, säger Ulf Thörn som är ordförande i Nyköpings Teaterförening.
Den stora satsningen i höstens abonnemangsserie är Carsten Palmærs pjäs Sanningens pris (1718/10) som bygger på en bok av biskop Desmond Tutu och handlar om försoningsprocessen i Sydafrika. Det låter kanske tungt, men turnerande Unga Riks utlovar en uppsättning med mycket dans och musik och hoppas på en ung publik.
Det spännande inslaget är thrillern Lida (6-7/11), som bygger på en roman av Stephen King. Per Morberg spelar en författare som efter en trafikolycka blir omhändertagen av en sjuksköterska (Ia Langhammar) och till sin fasa upptäcker att hon är en fanatisk beundrarinna.
Skratta ska publiken få göra när samtliga 37 Shakespearepjäser avhandlas på 97 minuter på Nyköpings Teater (26-27/11). Roger Westberg har regisserat föreställningen och ska tillsammans med Sten Hellström och Ulf Eriksson (duon Gökar
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!