Sparpaket hårt slag för idrotten

Det väntar tuffa tider för de flesta av traktens idrottsföreningar. Nyköpings kommun skär med en sylvass hyvel i sitt budgetförslag. Det försvinner exempelvis 75 000 bara i förstärkt verksamhetsbidrag till stora ungdomsföreningar som IFK Nyköping och Harg.

Övrigt2003-09-06 00:03
Pengainbringande verksamheter som Bingolotto och andra lotterier har en starkt nedåtgående trend. Många föreningar har fått vända på slantarna både en och annan gång redan i år.
Sören Karlsson, som är tillförordnad verksamhetsansvarig på fritid i Nyköpings kommun, har sannerligen inte haft någon lätt uppgift att lägga fram en konkret modell på hur politikernas budgetnedskärning skulle kunna gå till. För det är stora summor som ska bort.
Det som jag har hållit heligt är att inte skära en krona i är det ordinarie verksamhetsstödet, det skulle slå alldeles för hårt för småföreningarna, resonerar Sören Karlsson.

Men det kommer naturligtvis att slå hårt på många föreningar ändå. När IFK Nyköpings kassör Ulf Herrlin konfronteras med nedskärningar i storleksordningen 7080 000 kronor är det naturligtvis inte med någon munterhet han kommenterar beskedet:
Det kommer att bli kännbart. Vi har inga marginaler i budgeten. Vi små ideella föreningar är en lätt grupp att slå mot, så är det givetvis, säger Herrlin.
På kansliet sköter Sigge Maurer ruljansen. Han blir också oroad:
Vi har redan nu infört flera avgifter för ungdomar som vi egentligen absolut inte vill ha. Det här är pengar som måste tas från någon del av verksamheten det blir kännbart, menar Maurer.
Hargs ordförande Bo Pettersson säger det många föreningar känner när minussiffrorna i verksamhetsstödet uppdagas:

Ingen tjänar på någon pajkastning, men visst känns det spontant som att det här är en följd av Rosvallaprojektet. Visst, jag tycker i grunden att det är ett bra projekt, men det får inte drabba ungdomsföreningar så här hårt.
Pettersson vill inte hota kommunen med att dra ner på verksamheten.
Nej, det är för lågt. Vi vill absolut fortsätta att aktivera så här många ungdomar, så det blir till att hitta ökade inkomstkällor och exempelvis skippa tänkta upprustningar av Krikonbacken. Men det blir tufft, den saken är klar.

Nyköpings Hockeys klubbchef Peder Lidberg jobbar för högtryck att få ihop pengar för att klara elitlicensen. Nu ryker 50 000 i ungdomsbidrag.
Det blir därmed ytterligare 50 000 att spara in, vilket inte gör vårt jobb lättare, konstaterar Peder Lidberg krasst.

För Nyköpings ATS-ordföranden Ingvar Jansson kommer storleksordningen på nedskärningen i det förstärkta verksamhetsbidragen för tennisklubben som en smärre chock.
Kommunen borde ju ha meddelat oss om det här var i antågande. Men är det så att vi förlorar över 25 000 bara i verksamhetsbidrag blir det v ä l d i g t kännbart vi har redan ganska höga avgifter för våra aktiva så det gäller att få in flera.

Och de 25 000 minuskronorna för NATS kan dubblas. Alla föreningar inom Nyköpings kommun som har anläggningsstöd till sina egendrivna hallar och planer får nämligen exakt elva procents mindre bidrag nästa år, enligt budgetförslaget.
Allra mest tycks just denna post slå på mindre föreningar i kommunens utkanter med dyra anläggningar att driva. Ta en klubb som Nävekvarn med 83 000 i bidrag. Där ryker 9 000.
Nyköpings RS-ordföranden Åke Hökby vill avvakta när det gäller hur mycket anläggningsstödet eftersom klubben har ett specialavtal med tanke på nybyggnationen.

Men genomförs nedskärningar i de här storleksordningarna blir det ytterst svårt för oss att driva vår verksamhet, den saken är klar, konstaterar Åke Hökby.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om