Störst antal politiska vildar finns i Gnesta

Sedan riksdagsvalet år 2002 har 44 politiker runt om i Sverige brutit sig ur sina moderpartier. I Gnesta kommun finns flest politiska vildar i hela landet.

Övrigt2004-05-29 00:10
De fyra vänsterpolitikerna i Gnesta som nyligen lämnade sitt moderparti är på inget vis unika. De delar sitt beslut med 40 andra politiker runt om i landets kommuner. Att de fyra Gnestapolitikerna är på ytterkanten är inte heller något konstigt. Moderater och vänsterpartister har enligt statistiken större benägenhet att bli vildar än politiker från andra riksdagspartier.
Jag tror inte att det spelar någon roll vilket parti man kommer ifrån. Däremot har nog partistrukturerna generellt spelat ut sin roll, världen förändras, säger före detta vänsterpartisten i Gnesta, Anki Höök, nu i vänsterdemokraterna.

Tidningen Kommunaktuellt har genomfört en undersökning i Sveriges samtliga kommuner. Undersökningen visar vilka kommunfullmäktigeledamöter som blivit vildar sedan tiden kring valet 2002. Det visar sig att även att lokala småpartier och de som saknar representanter i riksdagen, har svårt behålla sina medlemmar. Elva av avhopparna kommer från sådana partier.

I Gnesta finns fyra vildar vilket är dubbelt så mycket som i någon annan kommun. De har alla hoppat av vänsterpartiet och startat vänsterdemokraterna.
Jag tror att vi har ett väldigt bra stöd från Gnestaborna, det märker jag av folk jag träffat på gatan, säger Anki Höök.

Den vanligaste anledningen till avhoppen är att partiet har blivit obekvämt för vilden. Men det finns fall där det är tvärtom. Den numera rikskända moderatpolitikern Christer Ewe uteslöts ur sitt parti.
Anledningen var att hans uttalanden om invandrare blev väl svåra att smälta för moderpartiet. Ewe luftade dessutom sina åsikter i tv, han filmades med dold kamera. Trots det fick han mängder med personröster i valet, folket gav honom sitt stöd.
Men flertalet vildar anser att moderpartiet svikit dem och därför har de hoppat av frivilligt.
Känner man att man inte hör hemma längre blir ett avhopp resultatet. Vi i Gnesta upplevde att partiet blivit för smalt. Det fanns inte längre utrymme för diskussion.

Fullmäktigeledamoten Kerstin Landin (mp) var tidigare medlem i centerpartiet. Hon hoppade av sommaren 1999 och blev vilde fram till valet år 2002.
Det var inte kul alla gånger. Jag hade inte speciellt många med mig. Men jag arbetade som vanligt och lämnade in förslag. Ett tag var jag fullmäktiges ordförande. Men jag har inte för mig att jag fick igenom någonting, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om