TBE-sjuk tvingades till psykiatrisk klinik
En kvinna, bosatt i östra Sörmland, drabbades sommaren 2002 av fästingburen hjärnhinneinflammation, men var sjuk i nästan en månad innan rätt diagnos ställdes. Under den perioden ledde hennes symptom i stället till att hon tvångsvårdades på psykiatriska kliniken vid Nyköpings lasarett. En läkare vid lasarettet prickas efter den anmälan kvinnan gjort.
En anhörig tog henne den 7 augusti till psykiatriska klinikens akutmottagning vid Nyköpings lasarett, varifrån hon remitterades till den medicinska kliniken. Efter en natt på en medicinavdelning fördes kvinnan tillbaka till psykiatriska kliniken, där hon lades in på en vårdavdelning och behandlades med psykofarmaka. Den behandlingen gav biverkningar som yrsel, darrighet och dimsyn.
Den 19 augusti upphörde den psykiatriska tvångsvården och den 22 augusti fick kvinnan beskedet att hon drabbats av TBE, fästingburen hjärnhinneinflammation.
Det borde ha skett mycket tidigare. Vi bor i ett högriskområde för TBE, säger kvinnan till SN.
Efter det inträffade har kvinnan anmält ett antal ansvariga personer vid Nyköpings lasarett för brister i den vård hon fick. Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd, den instans som hanterar sådana anmälningar, prickar dock bara en av de läkare som vårdade kvinnan. Läkaren prickas för att han underlät att genomföra ett ryggmärgsprov, en så kallad lumbalpunktion, innan kvinnan remitterades till den psykiatriska kliniken. Det provet hade kunnat indikera att kvinnan drabbats av hjärnhinneinflammation.
Ansvarsnämnden skriver i sitt beslut: Det var fel av honom att i denna situation inte genomföra en egen undersökning. Felet är varken ringa eller ursäktligt och bör medföra disciplinpåföljd i form av en erinran. De läkare som vid kvinnans första besök på Nyköpings lasarett undersökte henne får ingen kritik av ansvarsnämnden. De undersökte kvinnan i den omfattning som var motiverat, skriver ansvarsnämden i sitt utslag. Ansvarsnämnden kritiserar inte heller beslutet om tvångsvård av kvinnan.
Jag blir alldeles förvånad över utslaget, att läkaren bara får en erinran och övriga inte kritiseras alls, säger kvinnan, som var sjukskriven lång tid efter hjärnhinneinflammationen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!