Tjänstlediga lärare får lön utan att arbeta i jul

Oxelösund låter tjänstlediga lärare jobba på jullovet. I Nyköping får de lön men slipper gå till skolan.

Övrigt2005-12-12 19:44
Vi har verkligen gått till botten med det här och kommit fram till att vi inte kan kräva att de arbetar på jullovet, säger Margareta Rosborg, skolchef i Nyköpings kommun.
Många föräldralediga lärare har använt sig av möjligheten att återuppta sina tjänster under jullovet.
Men eftersom skolbarnen har lov och alla andra lärare är lediga har det inte funnits arbetsuppgifter och lärarna har kunnat stanna hemma med lön i stället för att tära på sin föräldrapenning.

Systemet har stuckit i ögonen på många. Och kommunerna har börjat fundera över hur man ska kunna använda de lärare som är intresserade av att jobba på lovet.
I Oxelösunds kommun har man hittat ett sätt att ta vara på lärardagarna.
Vi har gjort det möjligt för lärarna att få ett individuellt arbetsår.
De som vill tjänstgöra under jullovet får till exempel gå in och arbeta med undervisning i de fritidsgrupper som finns, säger skolchefen Göran Pettersson.

Förra året tjänstgjorde flera föräldralediga lärare under julen.
Då kunde vi inte ge dem möjligheten att jobba, säger Göran Pettersson.
I år har inga lärare i Oxelösund valt att bryta sin tjänstledighet under julen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om