Tolv fall av resistent bakterie på Nyköpings lasarett – 250 kallade till provtagning

NyköpingTolv personer har smittats av den resistenta tarmbakterien VRE. Nu måste lokaler på lasarettet i Nyköping tömmas och rengöras för att förhindra att fler drabbas.

Övrigt2018-01-04 06:58

Landstinget meddelade i förra veckan att fyra fall av Vankomycinresistenta enterokocker (VRE) konstaterats på Nyköpings lasarett. Siffran har nu stigit till tolv. Samtliga är patienter som varit inlagda på sjukhuset för vård. Hårdast drabbad är medicinavdelningen, där det nu råder intagningsstopp.

– Det började med att en patient med känd smitta kom från ett annat landsting till oss och smittan spreds sedan vidare till elva andra inneliggande patienter, säger Maria Söderkvist, divisionschef för medicinsk service.

Trots att det vid mottagningstillfället var känt att patienten bar på VRE, kunde man inte förhindra spridningen av bakterierna.

– Det kan ju finnas flera saker som har brustit i och med att smittan har ägt rum. Vi ska ju inte föra smittan vidare, vi ska sköta det, säger Maria Söderkvist.

Vårdhygienläkaren Mikael Stenhem håller med.

– Eftersom den har spridit sig så är det något som inte har fungerat som det ska. Det är den basala hygienen, rengöring och desinfektion eller livsmedelshantering som inte har fungerat.

Enterokocker är bakterier som förekommer normalt i vår tarmflora och kan, precis som flera andra bakterier, emellanåt orsaka infektioner. Men de resistenta enterokockerna (VRE) har en naturlig motståndskraft mot vanliga typer av antibiotika, vilket försvårar behandling vid en infektion som orsakats av bakterierna. Detta ger bakterierna en fördel i sjukhusmiljö, där de riskerar att spridas via utrustning och kontakt.

VRE har även en förmåga att utveckla resistens mot alla kända typer av antibiotika.

– Det är en allvarlig typ av resistens som man inte vill ska sprida sig. Det är en farhåga på längre sikt att man får bakteriestammar som samlar på sig resistens mot fler och fler antibiotikapreparat, säger Mikael Stenhem.

Utbrottet får stora konsekvenser för lasarettet. Flera olika verksamheter arbetar nu med att rengöra sjukvårdslokaler och hundratals patienter som tidigare har varit inlagda på Nyköpings lasarett har kallats in för provtagning.

– Vi jobbar fortsatt med smittspårning, i nuläget har cirka 250 personer kallats för provtagning, säger Mikael Stenhem.

Tidigare i veckan togs beslut att tömma medicinavdelningen sal för sal för att kunna rengöra utrymmena. I nuläget vårdas drygt tolv patienter på avdelningen som normalt har 23 vårdplatser.

– Samarbetet på sjukhuset fungerar mycket bra, alla verksamheter med slutenvårdsuppdrag hjälps åt att bemanna så att det finns tillräckligt många vårdplatser öppna för patienter med behov av vård på en vårdavdelning, säger Maria Söderkvist.

Utöver detta har lasarettet även stärkt upp med utökad bemanning kvällar och helger för städpersonal samt satt in extra provinlämningstider och stöd på vårdavdelningarna av hygiensjuksköterska.

– Det städas mer än vanligt och intagningsstoppet på avdelningen underlättar, säger Zara Östergren, vårdenhetschef på avdelningen.

Med anledning av VRE-utbrotten har landstinget öppnat en särskild informationstelefon för att svara på frågor om bakterien, numret dit är: 020-24 14 15.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!