Tomtaklintaulan står ekande tom

Aulan på Tomtaklintskolan i Trosa har inte blivit den samlingsplats som det var tänkt. Totalt har den hyrts ut åtta gånger under tre år.

Övrigt2005-09-23 22:44
Katastrof tycker kommunalrådet Greger Tidlund (s). Oppositionsrådet Daniel Portnoff tycker inte heller resultatet är bra men anser att det beror på dålig marknadsföring.
När den nya Tomtaklintskolan skulle byggas slängde den dåvarande borgerliga majoriteten in att en aula skulle med sent i processen.
Den fanns inte med ursprungligen utan kom till senare via ett politiskt beslut, säger Per Andréasson, på Trosabygdens teknik, som var ansvarig för byggprojektet.

Daniel Portnoff var kommunalråd när byggplanerna gjordes.
Vi tyckte inte att vi hade någon lokal i kommunen som kunde ta emot aktiviteter som teatrar och musik och ville därför att en aula skulle byggas, säger han.
Enligt Daniel Portnoff skulle aulan kunna ta emot arrangemang från Riksteatern och liknande samtidigt som den används till kommunal verksamhet, exempelvis musikskolan. Några större evenemang har det dock inte varit i aulan. Lokala föreningsrepresentanter som SN varit i kontakt med tycker att den med sina 200 sittplatser är för liten och att det inte bär sig att arrangera något då biljettpriserna i så fall skulle bli alldeles för höga. Daniel Portnoff är medveten om att lokalen inte används särskilt ofta.
Jag är missnöjd med användandet men jag har inte fått någon redogörelse exakt för hur den nyttjas.
Enligt kommunens statistik har den hyrts ut åtta gånger från 2003 till i dag.
Det förvånar mig inte men jag tycker ändå att det var rätt beslut att bygga den.
Enligt Daniel Portnoff är det inte lokalen det är fel på utan kommunens sätt att marknadsföra den.
Den nuvarande majoriteten har rundat den frågan helt och har istället ägnat tre år åt att prata om en ny lokal. Istället borde vi ha en entreprenör som marknadsför kommunens lokaler och ser till att de bokas.

Kommunalrådet Greger Tidlund ger inte mycket för Daniel Portnoffs sätt att se på saken.
Ha ha, det var också ett sätt att skylla ifrån sig. Vi hittar alla våra ursäkter, säger han.
Socialdemokraterna var emot att aulan byggdes överhuvudtaget.
Vi ville ha ett multifunktionellt rum som kan möbleras på ett annat sätt. Nu är den för ensidig, för liten och dessutom är lutningen i aulan jobbig för många, säger han.
Att den bara hyrts ut åtta gånger kommenterar Greger Tidlund såhär:
Katastrof men jag är inte förvånad. Det är bedrövligt men det är inte marknadsföringen det är fel på.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om