Sedan 2002 har den ideella föreningen Träffpunkten varit ett stöd för människor i Nyköping som lever i en socialt utsatt situation, till exempel hemlösa och missbrukare.
Det årliga julbordet har varit och är en viktig del i verksamheten, berättar Sara Fredlund.
– För våra gäster är vårt julbord en möjlighet att ta del av julens glädje tillsammans med andra, när man själv kanske inte har möjlighet att ordna något i sitt hem.
Antalet gäster på julbordet har varierat över åren. Under en period serverades julbordet i S:t Nicolai och då kunde uppåt 100 gäster delta. Träffpunktens egna lokaler är lite mindre.
– Det är svårt att veta hur många vi kommer att bli. Men hittills har ett 40-tal anmält att de ska komma.
Julbordet hade sannolikt inte varit möjligt utan ideellt arbete och gåvor från privatpersoner och företag, förklarar Sara Fredlund.
– Privatpersoner har skänkt allt från julgodis till julklappar, och olika företag har skänkt mat och presenter, säger hon.
Årets julbord äger rum på torsdag.