Tunga NH 90-ben i årets första match

Ett tungt och nedtränat NH 90 fick stryk av Hammarby, 13, i den allsvenska ishockeyn. Orsaken var enkel, hungriga vargar jagar bäst, ett Hammarby i akut poängnöd hade så oändligt mycket mer att kämpa för än serieledande NH 90.

Övrigt2002-01-06 23:09
Motivation slår nästan alltid klass, vilket NH 90 fick erfara när norra hockeyallsvenskan startade om på söndagen.
NH 90 är klart för superallsvenskan sedan en månad tillbaka. Hammarby hade inför söndagsmatchen sex poäng upp till konkurrenten Boden på fjärdeplatsen i den allsvenska tabellen. Med fem omgångar kvar att spela var det avståndet ingen omöjlighet att plocka in för Leif Boorks spelare.
Visst hade vi mer att spela om och hade mer motivation, sa Hammarbytränaren Leif Boork efter matchen.
Dessutom hade vi tur när målen föll rätt, när NH 90 gjorde 12 fick vi ett snabbt mål direkt som gav oss 13, fortsatte Boork.
Men det var inte turen som gjorde att Hammarby vann, istället var det den hetare viljan som avgjorde i en match mellan två jämna lag. Inte särskilt välspelat, felpassningar och missade målchanser, men Hammarby jagade poäng och det fällde avgörandet.
Kanske var det omedvetet men spelarna vet ju att vi inte är i skriande behov av några poäng, sa NH 90-tränaren Jens Hellgren som fortsatte:
För att vinna mot ett så bra lag som Hammarby krävs en hundraprocentig inställning, men i ärlighetens namn siktar vi på en formtopp längre fram.
NH 90 har haft en mycket tung träningsperiod under serieuppehållet och spelade en träningsmatch mot Bofors för en vecka sedan. Ett sömnpiller som NH 90 vann, utan att spelet fungerade särskilt bra.
Hammarby däremot träningsmatchade mot Leksand och fick en riktig lektion, stryk med 19.
Men det var en tempohöjare för oss som vi hade nytta av nu, sa Leif Boork.
Hammarby har haft en tung säsong och bytte ut tränaren Jan Järlefeldt mot Leif Boork i höstas. Sedan dess har laget börjat hämta in avståndet och ser ut att kunna nå superallsvenskan.
Men vi tänker inte på avståndet och vill inte ens spekulera om superallsvenskan, vi ligger där vi förtjänar, sa Boork.
Nu bröt Hammarby en lång förlustrad mot NH 90, matcherna lagen emellan brukar vara känslofyllda föreställningar men den här gången var stämningen närmast kamratlig på isen. Fem utvisningar till vardera lagen, enda orosmolnet var att NH 90-backen Santeri Immonen blev fingerskadad.
Ett brott på yttre leden, han är snart tillbaka igen, sa Jens Hellgren.
När Immonen försvann i första perioden fick Jonnie Karlsson chansen och visade gott gry. Bäste back tillsammans med profilstarke Calle Johansson, stark, humörfrisk och så målskytt igen.
Bäst var dock Ladislav Slizek, tillsammans med Urban Omark och Patrik Moberg tryckte han på och visade rätt vilja matchen igenom.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om