Ung 100-åring trivs i rampljuset

Åttaårige Alvin Thudin halkade in på ett bananskal i filmen om 100-åringen som klev ut genom ett fönster och försvann. Nu drömmer den unge skådespelaren om fler filmroller.

Foto:

Övrigt2014-01-04 07:40

Ett castingbolag skulle söka skådespelare i Malmköping till filmen baserad på Jonas Jonassons succéroman om 100-årige Allan Karlssons äventyr.

När den sjuårige Malmköpingsbon Alvin Thudin fick nys om det blev han som eld och lågor.

– Jag ville testa efterson jag aldrig hade gjort det förut. Jag visste inte att jag skulle bli så känd, säger Alvin.

Men det höll på att inte bli någon provspelning alls för Alvin, mamma Lindha råkade glömma att skicka in den obligatoriska bilden och informationen om Alvin till castingbolaget innan provspelningen. Alvin, som inte kände till missödet, var dock säker på sin sak.

– När den sista provspelningsdagen kom sprang han upp och satte på sig en skjorta och stod redo. Det var bara att ta på sig ytterkläderna och gå, säger Lindha.

När de väl kom till provspelningen räckte det med en blick från de ansvariga på castingbolaget, sedan fick Alvin replikerna i sin hand. Trots att han inte hade sett dem tidigare, till skillnad från de som hade anmält sig innan, så lärde sig Alvin sina repliker omgående som rinnande vatten.

– Jag tror att de valde mig för att de tycker att jag liknar Robert (Gustavsson) och för att jag var bra, säger Alvin med ett leende.

Han menar också att det var lätt att kliva in i rollen som unga Allan.

– Han är busig, precis som jag är som vanligt.

– Med skillnaden att du inte kommer åt något sprängmedel, lägger Lindha snabbt till och syftar till Allan Karlssons livslånga passion för dynamit.

I två omgångar under maj och juni fick Alvin och Lindha åka ner till Trollhättan där filmen spelades in. Totalt var Alvin med under sju dagars inspelning. Det blev långa dagar med sminkning och många omtagningar.

– Vi fick göra om ganska mycket, Felix (Herngren, regissören) var envis men snäll, säger Alvin.

Det mest minnesvärda för Alvin under inspelningen var när han fick en örfil. En scen som togs om flera gånger för att sedan, till Alvins besvikelse, klippas bort ur filmen.

Han stormtrivs framför kameran och gillar känslan när ljuset slås på och kameran zoomar in. Han fick många vänner under inspelningen och redan nu ser Alvin fram emot nästa skådespelarchans.

– Jag har frågat mamma om vi kan söka till något nytt, men det blev inte i år. Kanske nästa år, eller nu i jullovet, säger den unga 100-åringen förhoppningsfullt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om