Unga i Nyköping vill stoppa fylla bland unga
Ungdomarna i Nyköpings ungdomsfullmäktige vill sätta stopp för folkölsfyllan bland ungdomar under 18 år. Nu startar ungdomsfullmäktige och Olycks- och brottsförebyggande rådet en kampanj som ska göra det svårare för personer som inte har åldern inne att få tag i folköl och cigaretter.
I dag är det Valborgsmässoafton, en dag då många ungdomar går ut för att fira våren och för att festa med kompisarna.
Vi ska väl gå ut på krogen eller något, säger Johannes Karreskog, som går på Gripenskolan i Nyköping.
Han är 18 år och får alltså köpa och dricka folköl. Men det är inte alltid så att de som dricker öl och annan alkohol har åldern inne.
Det är nog nästan mer fylla i de yngre åldrarna, eftersom det är förbjudet då, säger Johannes Karreskog.
Han tror inte att det är särskilt svårt för dem som är under 18 år att få tag på öl.
Man känner ju alltid någon som kan köpa ut, och i vissa affärer behöver man inte visa leg, säger han.
Sara Norrhäll och de unga ledamöterna i ungdomsfullmäktige är också väl medvetna om att en del butiker slarvar med legitimationskontrollerna vid försäljning av folköl och cigaretter. Det är det ungdomsfullmäktige nu hoppas komma till rätta med.
I slutet av veckan får alla butiker i Nyköping som säljer folköl och tobak ett brev där innehavarna uppmanas att skärpa kontrollen, och under våren kommer ungdomsfullmäktige tillsammans med Olycks- och brottsförebyggande rådet att låta ungdomar i 1619-årsåldern testa om de får köpa folköl utan att behöva visa upp legitimation.
Det är inte för att vi ska sätta dit någon enskild butik, utan vi vill göra affärsinnehavarna uppmärksamma på lagen och försvåra för ungdomar som är under 18 år att få tag i folköl, säger Sara Norrhäll.
Men arbetet mot ungdomsfyllan smygstartar redan i kväll. Sara Norrhäll lovar att hon och några andra representanter från ungdomsfullmäktige ska finnas ute på stan. Dessutom ska Olycks- och brottsförebyggande rådet och räddningstjänsten ställa upp sitt så kallade PAX-tält på stora torget precis som de brukar göra vid helger då de vet att festandet bland unga lätt skenar iväg. Tältet ska vara en mötesplats för ungdomar och föräldrar och andra vuxna, och genom att synas på stan hoppas man att en del ungdomar avskräcks från att dricka för mycket.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!