Vandalisering i bussresenärernas väntsal
Väntsalen vid Teaterparkens bussterminal i Nyköping utsätts ständigt för vandalisering och svinas ner. Länstrafikens tekniker Risto Ala-Kulju tvingas slita med att hålla efter det värsta.
Förut hade vi städning varannan dag. Nu är det varje dag, så städaren upptäcker genast när ljuset är borta.
Risto Ala-Kulju har samlat egna, skrämmande fotobevis på hur det brukar se ut i väntsalen och på toaletten. Numera polisanmäler han varje skadegörelse.
Inte för att jag tror att man får tag i skyldiga. Men jag har börjat samla statistik över allt extrajobb som utförs till höga kostnader.
När SN kommer till bussterminalen är telefonluren vid automaten utanför Pressbyrån bortsliten.
Det måste ha hänt i natt, säger flickan som jobbar i Pressbyrån.
Än en gång får hon anmäla skadegörelse till Telia som än en gång måste rycka ut och laga automaten. Inne i väntsalen syns stora brännmärken och djupa knivskåror i träsoffor. Toalettdörren har fått ny låskåpa sedan den gamla slagits sönder. För vilken gång i ordningen minns Länstrafikens tekniker inte.
Hans arbetsområde täcker hållplatser och terminaler i hela Sörmland. Den tid han måste lägga ner på bussterminalen i Teaterparken har han egentligen inte till förfogande.
En dag har vi nog ingen busstation kvar, befarar Risto Ala-Kulju.
Han syftar på eldandet. Träsofforna är specialbehandlade men tål inte vad som helst. Städpersonal tvingas dessvärre tåla det mesta.
När folk inte har pengar kissar de i väntsalen. Städaren har även tvingats ta upp avföring.
Rökförbud respekteras inte. Skyltning om det har nu slitits ner för åttonde gången, berättar Risto Ala-Kulju.
Inbrottsförsöket i Pressbyrån för några veckor sedan ser man fortfarande spår av. Dyr väggplåt ska sättas upp.
Förut stängdes väntsalen av Pressbyråns personal, tills hoten blev för många. Även busschaufförer hotades. Nu stänger Securitasvakter som tar tre-fyra vändor till terminalen varje dygn.
Vi stänger tidigare nu, trots att väntsalen behövs för långfärdsresenärer. Allt trevligt försvinner. Vi bjöd förut på tidningsställ, men det fick tas bort.
Tidningar ströddes överallt, berättar Länstrafikens tekniker.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!