Våren har varit motsträvig och kall, men på Valborgsmässoafton kommer den att firas in rejält i hela Trosa kommun. Den hugade firaren kan hinna med åtminstone två eldar, eftersom arrangörerna valt att tända elden lite senare i Västerljung.
► Läs också: Så blir vädret på Valborgsmässoafton.
I Trosa börjar Valborgsfirandet på Skärlagsvallen klockan 19 med att Trosa SK säljer mat och dryck därefter håller miljöinspektör Sara Eldros Fältskog ett vårtal och brasan tänds till sång av Trosakören.
Vagnhärad firar våren på Trostorp och även där börjar det klockan 19. Kulturskolan spelar det blir vårtal av Trosarevyns regissör Christer Wigström innan braständningen. Runt elden kan man sedan värma sig med allsång, ledd av Fredrik Halldorff. Vid klockan 20 anordnar Socialdemokraterna i Trosa fackeltåg från Vagnhärad centrum till brasan nedanför Häradsgården, längs Centrumvägen. Det blir även sång och musik av Trosa-Lasse och Ninni, samt försäljning av varmkorv, plus lotteri. Enligt Socialdemokraterna avslutas kvällen med fyrverkerier.
I Västerljung väntar man till 20.15 med att tända elden i Ryssland, Hållsviken. Där blir det sång av kören Capella Vitalis, vårtal och förtäring.
– Vår vårtalare är hemlig, det enda jag kan säga är att i år är det en kvinna, säger Astrid Gustavsson ordförande i Västerljungs hembygdsförening som arrangerar Valborgsfirandet.