Varning för Barbie

Övrigt2009-05-03 23:17
Barbiedockor är på tok för smala. Dockorna ser inte ens mänskliga ut. Alltför mycket Barbiereklam går på tv, då yngre kan ta åt sig utseendet av att det är normalt att se så perfekt smal ut.
Jag blev mycket chockad över en dokumentär om en flicka som ville se ut som en Barbie. Senare i livet opererade hon sig till en Barbie. Jag känner en tjej som lekt hela sitt ungdomsliv med Barbiedockorna. I tonåren fick hon bulimi och anorexi för att hon inte var nöjd med sig själv och jag tror det grundar sig i Barbiedockorna. Därför tycker jag att en lag borde läggas på att det är föräldrarnas ansvar att köpa dessa dockor till barnen. Det bör också finnas varningstexter på reklam och förpackningar.
Dockorna framkallar ätstörningar och andra psykiska problem, det vet jag eftersom jag själv har bulimi och anorexi och har lekt med dem.

Barbiedockan har funnits mycket länge och till och med gått till historien och jag kan därför inte säga att ni absolut inte skall köpa den till era barn. Men jag varnar er föräldrar, så barnen inte hamnar i exempelvis ätstörningar.
Mitt råd till er föräldrar är: Köp inte dessa dockor till era barn, det finns bra mycket roligare och bättre leksaker som till exempel Baby born, en annan slags docka fast i mer verklig form.

Matilda Ilvonen
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om