Bränsle orsakade halka

Drivmedel läckte ut på riksväg 53 i Oxelösund strax efter klockan nio på måndagsmorgonen. Enligt SOS alarm var det väldigt halt på Femörevägen.

Oxelösund2014-03-31 09:22

Strax efter klockan nio inkom larmet till till räddningstjänsten som ryckte ut till platsen för att sanera. Det visade sig att ett oljefilter lossnat från en bil, och ett mycket tunt lager olja lagt sig på Femörevägen, vilket uppskattades påverka en sträcka på 100 meter.  

– Det låg som en tunn regnbåge på backen. Det var mycket blygsamt, ungefär en halvliter olja hade läckt ut totalt, uppger Björn Hellström, insatsledare vid Sörmlandskustens räddningstjänst.

Räddningstjänsten var klara på platsen strax före tio på förmiddagen.

– Det var lite halt men vi har lagt ut absorbtionsmedel för att suga upp det lilla som läckte ut, säger Hellström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om