Centrumhållplatsen byggs om för 400 000 kronor

Centrumhållplatsen i Oxelösund, som togs i bruk i december 2012, ska byggas om och asfalteras för 400 000 kronor. Ett projekt som ska påbörjas under sommarmånaderna, säger Emma Rönnbäck, trafikingenjör i Oxelösunds kommun.

OXELÖSUND2014-06-06 14:35

Den nya centrumhållplatsen i Oxelösund, som ersatte den tidigare vid Torggatan, har hela tiden den sedan den öppnades för drygt ett och ett halv år sedan kritiserats av flera anledningar. Bland annat har kritiken handlat om att hållplatsen inte varit dimensionerad för den busstrafik som passerar där. Vid refugen finns bara plats för en buss i taget och allmänt har vändplanen där hållplatsen ligger ansetts vara för trång.

De åtgärder som nu ska genomföras är sådant som framkommit i den utvärdering av centrumhållplatsen som genomfördes när den varit i bruk ett år, förklarar Emma Rönnbäck.

Ett problem för bussförarna har varit när det stått bilar på de parkeringsplatser som finns längs Badhusgatan mot Hamnbron. De parkeringsplatser som ligger längst in på vändplanen ska tas bort för att göra det lättare för bussförarna att svänga runt när de ska lämna hållplatsen.

– De parkeringsplatser som blir kvar ska snedställas för att skapa mer utrymme för bussarna, tillägger Emma Rönnbäck.

För att skapa mer svängrum för bussarna ska även en lyktstolpe som står vid ena kanten av gräsytan mitt på vändplanen flyttas längre inåt, säger Emma Rönnbäck. I samband med flytten av den lykstolpen ska man även dra nya elledningar till busskuren för att montera en belysning där.

För de 400 000 kronor som miljö- och samhällsbyggnadsnämnden avsatt för arbetena vid centrumhållplatsen ska även hållplatsområdet få en ny asfaltsbeläggning. I dagsläget är inte beläggningen i hållplatsområdet tät och vatten kan sippra ner i materialet.

I samband med arbetena vid centrumhållplatsen är avsikten även att hållplatsen ska göras mer trivsam genom utökad skyltning, cykelställ och mer grönska

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om