Därför slutade kommunens lås att fungera

Just nu pågår slutfasen av Peterslundsskolans ombyggnad. Det var där något gick fel med hela kommunens låssystem.

Därför slutade inpasseringssystemet att fungera

Foto: Magnus Grimstedt

Oxelösund2024-11-24 04:43

Under natten mellan torsdag och fredag förra veckan inträffade ett fel i Oxelösunds kommuns och Kustbostäders låssystem. Det innebar att passerkorten inte fungerade under natten och på morgonen, när bland annat förskolebarn och skolelever skulle in på sina skolor.

Nu har det uppdagats vad det var som orsakade felet.

– I samband med ett installationsarbete gjordes en felprogrammering. Felet upptäcktes inom en timme när ordinarie personal var på plats, säger Annelie Ljungwald som är kommunikations- och servicechef vid Oxelösunds kommun.

undefined
Oxelösunds kommuns utbildningschef Marita Encke Dahlin fick en stressigare morgon än vanligt när låsen slutade fungera på alla kommunens skolor och förskolor under förra fredagsmorgonen.

Låssystemets haveri orsakade ett visst riksintresse. Sveriges radios nyhetsprogram Ekot ringde och frågade om det rörde sig om en cyberattack, något som hänt andra svenska kommuner, men i Oxelösund handlade det alltså om ombyggnaden av Peterslundsskolan. 

Planen är att allt ska vara klart till vårterminen och att eleverna ska flytta tillbaka då.

– I och med ombyggnaden av skolan var man där och skulle installera larm och passerkortsläsare. Då lyckades de göra en felprogrammering som blev styrande för alla våra låssystem. Det var den mänskliga faktorn, säger Annelie Ljungwald.

Det hela gjorde bland annat att hemtjänstpersonal blev utelåsta, men det hela löste sig snabbt och ingen boende eller brukare ska ha kommit till skada

– Nu kunde vi konstatera att vi har vanliga nycklar till alla våra verksamheter i ett låst nyckelskåp, fortsätter Annelie Ljungwald.

Karta: Peterslundsskolan
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!