Efter succén: Fantastic four tillbaka på Koordinaten

Efter det stora genomslaget i Oxelösund våren 2022 kommer bandet tillbaka. Målet är att skapa "nostalgikänslor hos de äldre och nyfikenhet från yngre" säger sångaren Robert Haglund till SN.

Efter succén under våren 2022 kommer The Fantastic Four tillbaka till Koordinaten i Oxelösund.

Efter succén under våren 2022 kommer The Fantastic Four tillbaka till Koordinaten i Oxelösund.

Foto: Per Erik Jaderberg

Oxelösund2024-02-22 18:43

Sveriges största Motowngrupp, The Fantastic Four, slog igenom 2007 i programmet Talang på TV4. Under torsdagskvällen, tar de över Koordinaten i Oxelösund för andra gången. 

– Min kollega känner dem som styr upp det i Oxelösund, vilket är den avgörande anledning till varför vi kommer just dit. Tidigare har vi giggat lite i Nyköping, säger en av sångarna, Robert Haglund, och fortsätter:

Vi var även i Nävekvarn en gång vilket var supermysigt. De har en otroligt fin gammal folkpark där man nästan känner av historiens vingslag och alla som stått där.

undefined
Snart firar bandet 25-årsjubileum, vilket sångaren Robert Haglund vill fira genom att slå på stora trumman. "Kanske blir det en tredje gången i gilt i Oxelösund", säger han till SN.

Framförandet kännetecknas av en resa till en annan era. 60-talets era, där dans, sång och show var en integrerad del av underhållningen. Med klassiska danssteg, autentisk klädstil och fingerknäppningar återskapar de musiken som en gång gjorde storband som "Four tops" och "Temptations" kända på internationellt plan.

undefined
Bandet hyllar musikeran från 60-talet genom att tillämpa fingerknäppningar och en autentisk klädstil.

– Det är kul med den här musikstilen, för den är så tidlös. Den ploppar ju upp hej vilt, oavsett tid. Även om den kanske är mest populär under juletider känner människor sig hemma när de lyssnar på den här typen av musik, likt musik från The Beatles och ABBA.

Trots att det är decennier sedan genren fick fotfäste tillkommer nya entusiaster hela tiden.

– Det ger oss en bred målgrupp med nostalgikänslor hos dem äldre och nyfikenhet från dem yngre. Hela familjen kan gå och titta, säger Robert Haglund. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!