En kanonsommar för Femörefortet

Strömmen av besökare till den gamla försvarsanläggningen Femörefortet, som är ett museum sedan 2003, har varit mycket bra så långt under sommaren, berättar Per Rödseth, ordförande i Föreningen Femörefortet.

OXELÖSUND2015-08-04 06:48

– Det har varit en extremt bra sommar hittills, en kanonsommar, säger Per Rödseth, och tillägger att man några olika dagar legat på rekordnivåer vad gäller antal besökare under en enskild dag.

– De dagarna har vi haft mellan 170 och 180 besökare, fördelade på nio dagliga visningar, säger Per Rödseth.

Det finns flera skäl till att Femörefortet är ett populärt besöksmål, menar Per Rödseth. Det dåliga sommarvädret har bidragit till att många museer haft en bra sommar med många besökare, säger han, och pekar även på att det finns ett växande intresse för historia och kalla kriget-epoken.

– Vår bokförsäljning om kalla kriget går också väldigt bra, säger Per Rödseth.

Per Rödseth räknar med att årets totala besökssiffra i Femörefortet kommer att överträffa fjolårets notering på närmare 6 400 besökare.

– Redan innan sommaren låg vi bättre till med besökssiffrorna jämfört med 2014.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!